Serviciile nu au fost achitate. Pentru activarea paginii web,
Vă rugăm să luați legătura cu administratorul.

Meniu

Recent, Primăria or. Floreşti a inițiat o nouă cooperare dintre Solidarity Fund PL Moldova şi ADR Nord, în elaborarea Programului de revitalizare urbană

În prezent,  Solidarity Fund PL în Moldova şi Agenţia de Dezvoltare-Nord  oferă asistență tehnică pentru orașele  de nord Florești și Fălești în procesul de elaborare a Programelor de revitalizare urbană. Ședințele de inițiere a procesului de revitalizare urbană au avut loc, online, săptămâna trecută. Cea de-a două ședință de lucru online cu implicarea membrilor Comitetului de coordonare a procesului de Revitalizare urbană din orașul Florești a avut loc luni, 12 aprilie 2021.

La nivel local, procesul de Revitalizare urbană este inițiat și coordonat de autoritatea publică locală, prin desemnarea unei persoane responsabile de Revitalizarea urbană la nivel de oraș și prin crearea unei Comisii de coordonare, constituită din specialiști locali. Echipa locală asigură ca procesul de dezvoltare și implementarea ulterioară a Programului de revitalizare să fie executată de o manieră participativă, prin crearea unei Comisii consultative cu implicarea diverșilor actori locali.

Procesul este structurat în trei etape:

1. Crearea echipele de lucru și de a stabili zona de revitalizare a unui oraș printr-o analiză complexă (activitățile desfășurate în prezent sunt la această etapă);
  2. explorarea necesităților și valorilor comunităților locale pentru a dezvolta, în mod participativ, Programul de revitalizare urbană, care include o viziune comună și un set complex de activități integrate – proiecte de revitalizare;
  3. implementarea Programului și stabilirea parteneriatelor locale și naționale;

În Republica Moldova, procesul de revitalizare urbană a fost inițiat în anul 2017 de către Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului, cu suportul Ministerului Fondurilor pentru Dezvoltare și Politică Regională al Republicii Polone, în cooperare cu Solidarity Fund PL în Moldova.

Развитиe Городов